Mézes-sült cékla

2021.11.16

A cékla már az ókori egyiptomi, római és görög idők óta része étrendünknek. Gumóját élelmiszerként, gyógyszerként és festékként használták, és a leveleit is régóta fogysztják, és egyes kultúrákban gyakrabban kerül az asztalra, mint maga a gyökértermés. A cékla remekül passzol sós és édes ételekhez, ezért elképesztően sokoldalú zöldség. A céklát lehet enni: nyersen, szárítva, pácolva, tartósítva, pörkölve (egészben vagy darabolva), reszelve, egészben főzve, erjesztve.. igen, nagyjából bármilyen módon, ahogyan el tudod képzelni! :) A recept végén, picit többet is megtudhatsz a cékla jótékony hatásairól. 

Ebédre, de vacsorára is szuper választás!

  • Előkészület: 5 perc
  • Főzési idő: kuktában 8-10 perc, hagyományosan lábasban, kb. 2 óra (mennyire zsenge a cékla)
  • Sütési idő: 25 perc
  • Fázis 1 eliminációs szakasz - tej, glutén és laktózmentes
  • 1 adag 106 Kcal I Zs: 4 g ebből telített: 1 g I Sz: 16 g ebből cukrok: 15 g I F: 3 g I R: 2 g I 

Hozzávalók 6 adaghoz:

  • 670 g  előfőzött cékla. Boltokban kapható előfőzött, csomagolt, de alaposan nézd meg mit tartalmaz még a céklán kívül! Tartósítószer, antioxidáns, cukor, ecet? Ha teheted vásárolj kistermelőnél bio céklát, és héjastól főzd meg.
  • 2 tk friss kakukkfű
  • 2 tk balzsamecet
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • 2 evőkanál tiszta méz

Elkészítés:

  1. Melegítsd elő a sütőt 200 °C/ légkeveréssel, 180 °C / gáz 6. 
  2. Vágj minden céklát 4-6 szeletre, és helyezd el egy nagy sütőformába. 
  3. A többi hozzávalót összekeverjük és ráöntjük a céklára. Jól fűszerezzük, és összeforgatjuk, hogy az összes céklát alaposan bevonja az öntet. 25 percig sütjük, amíg a cékla ragacsos és üveges lesz.

Jó étvágyat, ehhez a csodás őszi, téli zöldségféléhez! <3


Azokhoz az ételekhez képest, amelyekről a pop-kultúra szerint "szuperélelmiszerek", mint például az almaecet, gyömbér, goji bogyó stb., a cékla valóban szuperétel! Teljes értékű élelmiszer, amely számos egészséget támogató tulajdonságot egyesít egyetlen egyszerű zöldségben. A benne nagyobb mennyiségben és változatos formában található fenolsavnak és flavonoidoknak köszönhetően intenzív ízélményt nyújt.. A cékla rostokat - egy olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyből jó párunknak többet kellene az étrendbe beiktatnunk-, valamint nitrátot, folsavat és karotinoidokat. A céklában lévő nitrátról kimutatták, hogy csökkenti a vérnyomást, és javíthatja a sportteljesítményt és a koleszterinszintet. A cékla színét (piros vagy sárga vagy szivárványos) a betalainok nevű pigmentcsalád okozza. 

A cékla főként a betanin vörös pigmentet tartalmazza. A betalain pigmentek (amelyek közül a betanin az egyik) azok a vegyületek, amelyek felelősek azért, hogy a vizeletet és a székletet vörösre színezzék céklaevés után! Biztos vagyok benne, hogy sokan közületek tapasztaltak heveny szívdobogást, amely a vörös "vérszínű" székletürítés láttán jelentkezett, amely kis mennyiségű cékla elfogyasztása után is már mutatkozhat. Tudományos vizsgálatok megerősítik, hogy ez nem káros. A betalainok nem bomlanak le vagy metabolizálódnak a belekben, hanem eredeti formájukban szívódnak fel  és a vérrel keringve a szervezetben, a korábban leírt egészségügyi előnyöket kifejtik... Kis mennyiségű betalain nem szívódik fel a szervezetünkben, hanem a széklettel ürül, kisebb mennyiségben pedig a vizeletben is kiválasztódik a cékla elfogyasztása után körülbelül 2-4 órával, ezért jelenik meg a vörös szín.

Cékla és az  IBD

A nem megfelelő étrendeddel gyulladásos környezetet teremthetsz a bélrendszeredben. Annak ellenére, hogy minden erőfeszítést megteszel az IBD kezelésében a diétán és az életmódon keresztül, az IBD fellángolása még mindig előfordulhat az IBD gyakran kiszámíthatatlan természete miatt.

Segíthet-e a cékla fogyasztása kevésbé gyulladásos környezet kialakításában a bélrendszerben? A rövid válasz igen! És több okból is:

  1. A cékla vízben oldodó (megemészti a szervezet) és vízben oldhatatlan (nem emészti meg) rostot tartalmaz. A rostok elősegítik a jótékony baktériumok táplálását a vastagbélben. A vastagbélben élő mikrobák erjesztik/emésztik az élelmirostokat, és rövid szénláncú zsírsavakat (SCFA's) termelnek. A vastagbél sejtjei ezeket a rövid szénláncú zsírsavakat (például butirátot) használják az egészséges bélnyálkahártya fenntartására és a gyulladás csökkentésére.
  2. Állatkísérletekben kimutatták, hogy a betalain, a cékla vörös pigmentje csökkenti a gyulladásokat elindító citokinek mennyiségét. Az osteoarthritisben szenvedő betegeknél a betalain-kiegészítő csökkentette az ízületi gyulladást elősegítő molekulákat. Egyelőre nincs olyan tanulmány, amely azt vizsgálta volna, hogy a cékla vagy a cékla betalain-kiegészítő hogyan befolyásolja az IBD-gyulladást.
  3. A cékla alacsony szénhidráttartalmú gyökérzöldség. Egy tenyérnyi cékla adag része a napi 5+ zöldség- és gyümölcsfogyasztásnak. Az amerikai Crohn és colitis alapítvány ajánlja a cékla fogysztását az IBD betegek számára. Természetesen, mint minden emésztőrendszeri betegséggel küzdőnél, az egyéni sajátosságokat figyelembe kell venni!

  4. A friss cékla táplálóbb, mint a konzerv cékla. A befőzés során a mikroelemek nagy része elpusztul (pl. folsav, B-vitaminok, béta-karotin), és felére csökkenti a természetben előforduló ásványi anyagok, a kálium és a foszfor mennyiségét. Általános szabály, hogy a kevésbé feldolgozott élelmiszerek táplálóbbak.

  5. A polifenolokat tartalmazó élelmiszerek (például a cékla és más gyümölcsök és zöldségek, diófélék, magvak, gabonák és álgabonák), fogyasztása csökkenthetik a szervezet oxidatív stresszét, és csökkenthetik az IBD kialakulásának kockázatát. Egy nagy tanulmány (EPIC-IBD) 400 000 felnőtt táplálkozási adatait gyűjtötte össze, és követte őket több éven keresztül, és összehasonlította azoknak az embereknek a polifenol bevitelét, akiknél IBD alakult ki, és azoknak, akiknél nem alakult ki IBD. Ez a tanulmány megállapította, hogy bizonyos típusú polifenolok fogyasztása csökkentheti a Crohn-betegség kialakulásának kockázatát. Más, az EPIC-IBD-hez hasonló populációs tanulmányok is kimutatták, hogy a nagyobb mennyiségű gyümölcs és zöldség fogyasztása a Crohn-betegség kialakulásának alacsonyabb kockázatával jár. Az ilyen típusú vizsgálatok nem azt jelentik, hogy ha gyerekek naponta 5+ gyümölcsöt és zöldséget esznek, elkerülik az IBD kialakulását. Sajnos az IBD ennél bonyolultabb, és számos gén és egyéb környezeti tényező játszik szerepet, de a populációs vizsgálatok azt sugallják, hogy az egészséges és változatos táplálkozás szerepet játszhat és csökkenti az IBD kialakulásának kockázatát . Az elkövetkező években többet fogunk megtudni arról, hogy az élelmiszerek és az élelmiszerekben lévő tápanyagok, például a polifenolok hogyan hatnak egymásra az immunrendszerünkkel.